okladkas
Stadion. Magia Bułgarskiej
Józef Djaczenko
Cena: 38 zł
„Stadion. Magia Bułgarskiej”
- Józef Djaczenko
 
Józef Djaczenko (rocznik 1955) jest poznańskim dziennikarzem. Pracował m.in. w Dzienniku Poznańskim, Gazecie Poznańskiej, Głosie Wielkopolskim specjalizując się w tematyce miejskiej, politycznej, sportowej. Autor wielu publikacji o Poznaniu i Lechu. Redaktor naczelny pierwszego Magazynu Kolejorz. Dużą część zawodowej aktywności poświęca klubowi, któremu od dziecka kibicuje, który jest jego pasją.
 
Stadion bohaterem książki?

„Bułgarska” na to zasługuje, bo była miejscem wielkich wydarzeń, obrosła kultem, wpłynęła na historię Poznania. Jej budowa toczyła się w warunkach, które dziś z trudem można nazwać zwyczajnymi. Wydawało się, że nic tu nie przebiega zgodnie z logiką. Decyzje zapadały z dnia na dzień, w rytm wydarzeń i potrzeb miasta.
Wszystko zaczęło się w czasach, gdy trzeba było mieć odwagę graniczącą z bezczelnością, by się takiego wyzwania podjąć. Obiekt kosztował krocie, budzi krytykę, ale załatwił miastu więcej niż krytycy zdążyli mu zaszkodzić. Pomógł zdobyć to, co inne otrzymały za darmo. W obronie Euro 2012 trzeba było stoczyć walkę. Autor odsłania kulisy starań o ocalenie straconej zdawało się imprezy, zwycięskich zmagań z politykami i urzędnikami związanymi z innymi okręgami wyborczymi.
 
  • Dlaczego stadion stoi kilka metrów od zabytkowego fortu? Nie można go było przesunąć?
  • Ile pruskich bunkrów – oprócz tego wbudowanego w konstrukcję stadionu – wykopano w trakcie inwestycji? Jaki los je spotkał?
  • Jaki wpływ na kształt stadionu miały plany rozgrywania tam zawodów żużlowych?
  • Jak projektant stadionu trafił na Bułgarską? Dlaczego kolejne etapy budowy realizowały różne firmy, ale zawsze reprezentowane przez tę samą osobę?
  • Czy to prawda, że Lech rozważał wyprowadzkę z Bułgarskiej? Czy współpraca klubu z samorządem zawsze układała się harmonijnie?
  • Dlaczego tak trudno było doprowadzić zbudowany już stadion do stanu używalności?

Autor odpowiada na te i inne pytania. Prezentuje niepublikowane wcześniej projekty i wizje architektoniczne.
 
    LP-net OIMniebieskiet